NORDIC WALKING

Nordic walking (doslovně přeloženo severská chůze) je běžná chůze se speciálními hůlkami. Kolébkou tohoto nového sportovního odvětví je Finsko. Zde se Nordic walking vyvinul velmi rychle v lidový sport, poté se rozšířil po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy.

NW je možno provozovat po celý rok a je vhodnou pohybovou aktivitou pro jakýkoliv věk, výkonnost a zkušenost se sportem. Chůze je zdraví prospěšná, ale chůze s hůlkami je příjemná a více procvičí celé tělo. Chodí se v pravidelném rytmu a pomocí hůlek jsou zapojeny více ruce, je podpořeno dýchání a držení těla (po chůzi nebolí v kříži). Výhodou této aktivity je, že si zvolíte své tempo, délku a náročnost trati.

Hůlky je možno do chůze zapojit kdykoliv, třeba při chůzi do práce, o víkendu na procházce nebo při venčení psa. Pohyb je vhodný i pro děti a rekonvalescenty. Každý si najde na NW to své. NW pomáhá snižovat nadváhu, zvyšovat fyzickou aktivitu, zlepšovat držení těla a ulevit od bolesti zad. Pohyb v přírodě je výbornou relaxací po pracovním dni.

Ve srovnání s normální chůzí je u NW přibližně o 20% vyšší energetický výdej a o 15% vyšší tepová frekvence.Během chůze s hůlkami je zapojeno až 90% svalů celého těla.

Pokud se rozhodnete chodit pro zdraví, je lepší chodit ve dvojici nebo ve skupině, udržíte tak rychlost při které dokážete bez problémů hovořit. Pokud se rozhodnete zvyšovat tělesnou kondici, je lepší chodit sám, nanejvýš ve dvojici a používat sporttestr (tepovku)

Nejdůležitější je stanovit správnou intenzitu tréninku, podle stanoveného cíle. Dosáhnete toho výpočtem tepové frekvence.

Nejdříve je nutné znát klidovou tepovou frekvenci (TFK) za 1 minutu. Změříte ji nejlépe po probuzení, pohmatem na tepně zápěstí.

Výpočet optimálního zatížení PRO ZDRAVÍ
(0,6 .(220- věk - TFK) ) + TFK

Výpočet optimálního zatížení PRO ZVYŠOVÁNÍ TĚLESNÉ KONDICE
( 0,7 . (220 - věk - TFK) ) + TFK

JAK SPRÁVNĚ CHODIT?

PO ROVINĚ

Trup je v mírném nachýlení kupředu a hlava v prodloužení páteře. Díváme se před sebe. Záda jsou rovná a ramena posazená vzadu a dole.

Ruka je pokrčená v lokti a zapichuje hůl vedle těla. nikdy ne dál než před patu přední nohy, radši víc dozadu. Hůl je sklopená horní částí dopředu, spodní dozadu, stejně jako trup. V okamžiku odrazu holí se horní končetina napíná v lokti, zároveň pouští rukojeť hole a odráží se od poutka. Než si toto osvojíme, snažíme se alespoň o propnutí lokte. Stále se snažíme mít ramena posazená volně dole.

Nohy jsou uvolněny v kolením i kyčelním kloubu, to znamená, že se při došlapu trochu povolí a my se zhoupneme. Tento způsob chůzi změkčí a tlumí otřesy. Krok je prodloužený s přirozeným došlapem na patu a odrazem ze špičky. Snahou o prodloužení kroku nesmí utrpět držení těla.(záklon dozadu) . Trup je stále lehce nachýlen kupředu.

CO NA SEBE?

Pohodlné oblečení a nejdůležitější jsou boty! Nikdy nechoďte na delší trasy v nových botech. Boty by měly být pevné a vyšlápnuté. Sebou si vemte lehčí svačinu a pití (důležité).